Leserinnlegg: En skole i takt med tiden
Elevorganisasjonen krever nye lærebøker for elevene. (Illustrasjonsfoto)

Leserinnlegg: En skole i takt med tiden

Flere krav fra Elevorganisasjonen i Finnmark.
Politikk
Publisert : 29.05.2026 20:00

Hvordan skal vi som elever være klare for framtiden når skolen ikke er det?

Av Eriell harila-Jensenius, leder i Elevorganisasjonen i Finnmark 

Vi blir fortalt at skolen skal forberede oss på framtiden. Likevel møter mange elever utdaterte lærebøker, gamle PC-er og digitale verktøy som ikke fungerer som de skal.

Dette er ikke bare et problem i enkelte klasserom, det er et nasjonalt problem.

Utdanningsdirektoratet slår fast at digitale ferdigheter er en av de fem grunnleggende ferdighetene i skolen. Elever skal kunne lære, skrive, samarbeide og delta digitalt i undervisningen. Da må også skolene ha utstyr som faktisk fungerer.

Virkeligheten for mange elever er det motsatte. PC-er krasjer, bruker lang tid på å starte opp, og gamle programmer fungerer dårlig. Samtidig brukes lærebøker som ikke samsvarer med dagens læreplaner. Mange bøker er slitte, mangelfulle og inneholder utdatert informasjon.

Dette går utover læringen.

Særlig i språkfag brukes læremidler som har vært på skolen i mange år, selv om språk og læreplaner stadig utvikler seg. Når elevene møter nye krav med gammelt materiell, blir undervisningen mindre relevant og kvaliteten dårligere.

Det samme gjelder digitale hjelpemidler. PC-en er det viktigste læringsverktøyet vi har i skolen i dag, men ikke alle har råd til en god nok PC. Noen får dekket hele kjøpet, mens andre må arve eller kjøpe billige PC-er som fungerer dårlig. Det skaper forskjeller i klasserommet og gjør at noen elever mister verdifull undervisningstid.

Skolen skal være gratis og i takt med samfunnet rundt oss. Derfor må også lærebøkene og læringsressursene være oppdaterte. Fungerende digitale læringsressurser er ikke luksus det er en forutsetning for god opplæring.

Vi i Elevorganisasjonen i Finnmark krever:
At alle lærebøker som er eldre enn ti år, eller ikke samsvarer med gjeldende læreplaner, blir erstattet
At alle elever får tilgang til fungerende og oppdaterte digitale enheter
At små fag, spesielt språkfag, får øremerkede midler slik at de ikke blir nedprioritert
At elever får tilgang til oppdaterte digitale læremidler i tillegg til fysiske bøker
At det gjennomføres jevnlige kartlegginger av kvaliteten på læremidlene ved skolene

Vi kan faktisk ikke bygge framtidens skole med fortidens utstyr her må noen ta grep.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS