4 millioner kroner til renovering av Kai øst
Nordkapp havn har fått 4 millioner kroner til renovering av Kai øst i Honningsvåg.
Dette er den gamle fergekaia i Honningsvåg by, som ligger like ved Nordkappmuseet. Prosjektet har en kostnadsramme på 8 millioner kroner.
Kai øst har fått ny kaifront, og nytt toppdekket av tre og betong. Under arbeidet viste det seg at noe av steinmuren under kaia var vasket ut, dette må bygges opp igjen på nytt.
Ferger og lokalbåter brukte kaia etter krigen og fram til 1980-tallet. Nå brukes den av fiskefartøy.
Tilskuddsordningen for fiskerihavneanlegg er et virkemiddel for å realisere fiskerihavnetiltak som kommunene vurderer som viktige, men som er så kapitalkrevende at de vanskelig lar seg gjennomføre uten statlig støtte. Det gis tilskudd på inntil 50 prosent av totalkostnaden for prosjektet.
Mehamn har fått 23,5 millioner til kai. Øksfjord har fått 38,75 millioner til moloer.















