Kvoteråd for sei
Ingen godt svar på hvorfor det er få eldre sei. (Illustrasjonsfoto)

Kvoteråd for sei

Kvoteråd fra det internasjonale havforskningsrådet.
Næring
Raymond Elde
Publisert : 18.06.2026 23:30

Det internasjonale havforskningsrådet, ICES, anbefaler at fangstene av nordøstarktisk sei nord for 62 °N ikke overstiger 127 807 tonn i 2027. Det er 22 prosent lavere enn rådet og kvoten for 2026.

--Nedgangen i rådet har sammenheng med at gytebiomassen har gått kraftig ned. 2020-årsklassen var rekordlav, noe som forklarer hvorfor det er veldig få seksåringer i gytebestanden. Hvorfor det er så få eldre fisk fra sju år og oppover, har vi foreløpig ikke noe godt svar på, sier havforsker og bestandsansvarlig Arved Staby til Havforskningsinstituttets eget nettsted.

Nivået på gytebestanden i 2027 er predikert til å være under grensen for den beste bestandsutviklingen for sei, noe som indikerer behov for ekstra varsomhet for å sikre at bestanden ikke skal fortsette å minke. Derfor er ikke kvoterådet begrenset av stabilitetskriteriet om at kvoten bare kan endres med 15 prosent fra år til år.

Det trekker i positiv retning at rekrutteringen av treåringer i 2025 var over middels








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS