Positivt resultat også i mars
Finnmarkssykehuset HF leverer et positivt økonomisk resultat på 0,9 millioner kroner i mars 2026.
Foretaket har et budsjettert overskuddskrav for 2026 på til sammen 10 millioner kroner, som fordeles over årets tolv måneder. Finnmarkssykehuset har etter dette et positivt resultat på 40.000 kroner. Dette er en resultatforbedring på 9,3 millioner kroner sammenliknet med mars 2025.
Per mars 2026 har foretaket et positivt resultat på 3,3 millioner kroner. Resultatet etter fratrekk til det budsjetterte overskuddskravet er 0,8 millioner kroner for årets første tre måneder. Dette er en resultatforbedring på 32,1 millioner kroner, sammenliknet med samme periode i 2025. Det reelle omstillingsbehovet i 2026 er anslått til over 50 millioner kroner. Hammerfest sykehus og Kirkenes sykehus har vedtatt omstillingsplaner, mens øvrige klinikker arbeider med å ferdigstille sine.
Tiltakene er særlig rettet mot redusert bruk av overtid og innleie, bedre ressursutnyttelse og økt aktivitet. I mars ga dette en beregnet effekt på 4,6 millioner kroner, blant annet gjennom lavere innleiekostnader og økte inntekter.
Likviditeten er forbedret, med redusert behov for kassakreditt fra 660 til 490 millioner kroner. Samtidig er økonomien fortsatt stram, og foretaket er sårbart for uforutsette kostnader.
















