Pressemelding
Slik fordeler sametingsrådet 14,8 millioner kroner i revidert budsjett
Sametingsrådet har i revidert budsjett foreslått å fordele 14,8 millioner kroner på ulike satsinger i det samiske samfunnet. 10 millioner av disse midlene kommer fra økningen til Sametinget etter budsjettforliket mellom Rødt, SV, MDG, Sp og Ap.
– Jeg er glad for at vi i revidert budsjett kan komme med viktige løft til samisk språk, kultur, næringer og samfunn. Dette er midler som vil skape aktivitet i hele Sápmi, sier sametingsråd Maren Benedicte Nystad Storslett (NSR).
Mer penger direkte ut til samfunnet
Sametingsrådet foreslår å øke de søkerbaserte tilskuddsordningene innen språk, kultur, næringer, helse og institusjonsutvikling med 4,3 millioner kroner.
– Dette er midler som går rett ut til det samiske samfunnet. Økningen vil bidra til at flere gode tiltak og prosjekter kan settes i gang, sier Nystad Storslett.
Historisk markering og styrking av institusjoner
Flere samiske institusjoner får økninger, deriblant Åarjelhsaemien Teatere, RiddoDuottarMuseat, Skoltebyen, Saemien Sijte, Duottar Studio og Samisk museumslag.
– Vi har mange viktige samiske institusjoner som fremmer samisk kultur og språk, samtidig som de er viktige arbeidsplasser i Sápmi, sier Nystad Storslett.
Sametingsrådet foreslår også at Ä´vv Skoltesamisk Museum får ansvaret for å markere Skoltesamisk kulturår.
– Dette markerer at det er 200 år siden grensedragningen mellom Norge og Russland, og de store konsekvensene dette fikk for skoltesamer. Det er viktig for oss å løfte frem denne historien, sier Nystad Storslett.
For å styrke samarbeidet mellom de samiske muséene foreslås det også 300 000 kroner til Samisk museumslag.
Satsing på læremidler og rekruttering
Et av de større løftene kommer innen utdanning. Det foreslås 2,3 millioner kroner til utvikling av læremidler for grunnskole og pedagogisk materiell til barnehager.
– Dette sikrer fem nye bestillinger av trykte læremidler på nord-, sør- og lulesamisk, samtidig som vi prioriterer utvikling av pedagogisk materiell til barnehager. Dette er et viktig løft for både barnehagebarn og elever, sier Nystad Storslett.
Samtidig legges Sametingets rekrutteringsprosjekt om til en søkerbasert ordning. Dette skal stimulere utdanningsinstitusjonene til å ta en aktiv rolle i arbeidet med å rekruttere flere fagpersoner med samisk språk- og kulturkompetanse til det samiske samfunnet.
Feiring av ny språkforvaltningskommune
I 2026 ble Saltdal kommune innlemmet i forvaltningsområdet for samisk språk som språkstimuleringskommune. Sametingsrådet foreslår å ha en markering av dette.
– Det er en glede å ønske nye kommuner velkommen inn i forvaltningsområdet. Vi oppfordrer flere til å søke seg inn, da det styrker de språklige rettighetene til innbyggerne og gir kommunene midler til å drive aktiv språkutvikling lokalt, sier Nystad Storslett.
I tråd med plenums vedtak om å nedsette et demokratiutvalg og et valgordningsutvalg, foreslår rådet å sette av 4 millioner kroner i revidert budsjett for å følge opp dette arbeidet.
Oversikt over alle økninger i budsjettet
|
BUDSJETTPOST |
ØKNING REVIDERT BUDSJETT 2026 |
|
KAP. 4 SPRÅK |
|
|
Tospråklighetstilskudd til kommuner – direkte tilskudd Saltdal kommune for markering av ny kommune i forvaltningsområdet |
50 000 |
|
Tospråklighetstilskudd til fylkeskommuner – direkte tilskudd |
600 000
|
|
Språksentertreff – konferanse |
100 000 |
|
Språkutviklingstiltak - søkerbasert tilskudd |
500 000 |
|
Samiske språktiltak i sør-, ume-, pite-, lule-, skolte- og markasamisk område – søkerbasert tilskudd |
200 000 |
|
KAP. 5 OPPVEKST, OPPLÆRING, UTDANNING OG FORSKNING |
|
|
Utvikling av pedagogisk materiell for barnehager - søkerbasert tilskudd |
460 000 |
|
Pedagogiske fagdager - konferanse |
300 000 |
|
Offentlig anskaffelse av læremidler - avtale |
1 900 000 |
|
Arbeid med strategi for samisk forskning og høyere utdanning – prosjekt |
300 000 |
|
Rekruttering – omgjøres fra prosjekt til søkerbasert tilskudd |
600 000 |
|
KAP. 7 NÆRINGER |
|
|
|
|
|
Marine næringer - søkerbasert tilskudd |
400 000 |
|
Jordbruk, hagebruk og skogbruk - søkerbasert tilskudd |
400 000 |
|
Reindrift - søkerbasert tilskudd |
400 000 |
|
Duottar Studio AS - direktetilskudd |
125 000 |
|
KAP. 8 KULTUR |
|
|
Kulturtiltak - søkerbasert ordning |
880 000 |
|
Åarjelhsaemien Teatere - direkte tilskudd
|
500 000 |
|
Saemien Sijte - Samisk jubileumsår Tråante 2027 - direkte tilskudd |
500 000 |
|
Samisk museumslag - Saemien Sijte - direkte tilskudd |
300 000 |
|
RiddoDuottarMuseat - direkte tilskudd |
500 000 |
|
Tana og Varanger museumssiida (Skoltesamisk kulturår – prosjekt flyttes til Tana og Varanger museumsiida) |
350 000 |
|
Institusjonsutvikling - søkerbasert tilskudd |
300 000 |
|
Institusjonsutvikling - kompetanseheving - prosjekt |
300 000 |
|
KAP. 9 KULTURMINNEVERN |
|
|
Skoltebyen - møtested og |
300 000 |
|
KAP. 10 HELSE, SOSIAL OG BARNEVERN |
|
|
Helse-, omsorg- og barnevernsprosjekter - søkerbasert tilskudd |
300 000 |
|
KAP. 12 SAMARBEIDSAVTALER
|
|
|
Regionalutviklingsprosjekter - søkerbasert tilskudd |
500 000 |
|
KAP. 13 ANDRE TILTAK |
|
|
Revisjon av valgordning og demokratiutredning – Prosjekt |
4 000 000 |
|
KAP. 14 PLENUM |
|
|
Sametingets kontrollutvalg |
750 000 |
|
KAP. 16 ADMINISTRASJONEN
|
|
|
Oppfølging av systemgjennomgang |
500 000 |



















