Pressemelding
Hurtigbåttilbudet i Finnmark forlenges – ny langtidskontrakt kommer i 2030
Finnmark får forutsigbart hurtigbåttilbud – fylkestinget har vedtatt å forlenge dagens kontrakt med inntil to år.
Dagens kontrakt for hurtigbåt og skyssbåter i Finnmark løper ut juni 2028.
Forlengelse gir tid til god prosess
Fylkestinget har i sitt junimøte besluttet å forlenge den med inntil to år, slik at tilbudet er sikret til 2030. Forlengelsen gir nødvendig tid til å gjennomføre en grundig anbudsprosess.
Båtleverandører trenger to til tre år på å bygge nye fartøy, og uten forlengelsen ville tidsrommet frem til kontraktsstart vært for kort til å få reell konkurranse blant tilbyderne.
Ny kontrakt lyses ut i 2027
Ny langtidskontrakt lyses ut med oppstart 1. mai 2030 og løper i ti år, med mulighet for forlengelse i inntil tre år.
Fra mai til oktober i år er ruteplaner og kontraktsvilkår på høring. Kommuner og operatører inviteres også til dialogmøter i samme periode.
Se saksvedlegg og vedtak på OpenGov.
Sambandene inkluderer:
- Rute 310 AltafjordXpressen
- Rute 320 LoppaXpressen
- Rute 330 VargsundXpressen
- Rute 340 Skoleskyssbåt i Rognsundet
- Rute 350 MåsøyXpressen
- Rute 360 LangfjordXpressen
- Rute 380 SørøysundXpressen
- Rute 388 RevsnesXpressen
Boreal Sjø AS drifter i dag alle hurtigbåtsamband i Finnmark på korttidskontrakt fra 1. januar 2026 til 30. juni 2028. Korttidskontrakten ble tildelt i 2025 som en bro mellom tidligere kontrakter og en kommende langtidskontrakt. Kontrakt planlegges tildelt innen 1. juli 2027, med oppstart 1. mai 2030.


















