Vil modernisere Storgata 7
Det er sendt inn en rammesøknad for oppgradering av Storgata 7 i Honningsvåg. Planene omfatter fasadeendringer og ombygging av toppetasjen, som skal gi plass til nye leiligheter.
Prosjektet gjelder bygget som huser butikken Nordstjerna, Storgata 7A, samt nabobygget der Moillrock har sine lokaler i Storgata 7B.
-- Byggene er ikke noe pene i dag. Det er gjort en del i området, hvor vi blant annet har etablert en park. Vi ønsker å få et litt mer moderne preg på byggene, sier Lars-Helge Jensen til Radio Nordkapp.
Planen er blant annet å bygge om toppetasjen med flatt tak for å utnytte arealet bedre. Jensen mener dette er nødvendig for å skape økonomi i bygget og samtidig få plass til leiligheter. Han mener også at debatten om saltak i sentrum må sees i lys av tidligere utbygginger i Honningsvåg.
--Det har vært en lang tradisjon med flate tak, og det har sammenheng med å utnytte arealene og for å hindre takras, sier Jensen.
Samtidig peker han på behovet for flere boliger i sentrum, men mener parkeringssituasjonen er den største utfordringen.
-- Vi må ha et parkeringshus som er sentrumsnært. Det er mulig å få til, men da må vi endre holdninger og være villig til å betale mer for å ha bil i sentrum, sier Jensen.
Målet var opprinnelig å starte arbeidet i høst, men prosjektet må gjennom videre behandling. Jensen opplyser at tidligste oppstart nå ser ut til å bli til våren. I stor grad ønsker man å bruke lokale håndverkere.
















