Årets blåkveitesesong var uvanlig kort
Det tradisjonsrike blåkveitefisket for kystfiskebåtene ble stoppet 23. juni etter knappe fire ukers fiske.
547 båter deltok i 2026, syv færre enn i 2025.
--Det er ti uker raskere enn fjorårets sesong, som også ble gjennomført som én sammenhengende periode i stedet for to. Samtidig viser historikken at rundt fire ukers fisketid har vært det normale i blåkveitefisket, sier salgskonsulent ved råfisklagets omsetningsavdeling, Brynjar Torsteinsson, i en pressemelding.
Bakgrunnen for å samle fisket i én periode og minimere overreguleringen, var å redusere kappfisket som tidligere oppsto. Med overregulering hadde summen av fartøyenes individuelle kvoter vært større enn den samlede gruppekvoten. Siden fisket stoppes når gruppekvoten er oppfisket, førte dette ofte til et press for å fiske mest mulig, raskest mulig for å sikre egen andel.
I årets regulering var den samlede mengden fisk tildelt fartøyene som forventedes å delta i fisket, bare marginalt høyere enn gruppekvoten. Hensikten var å gi flere fartøy mulighet til å fiske opp sin kvote før fisket ble stengt.
--Selv om sesongen ble avviklet raskere enn i fjor, ble kvoteutnyttelsen høyere i år, sier Torsteinsson.
Han understreker samtidig at økningen i antall fartøy som nådde full kvoteutnyttelse også må ses i sammenheng med at maksimalkvotene per fartøy var noe lavere i 2026. En lavere maksimalkvote gjør det lettere å oppnå 100 prosent kvoteutnyttelse.
--Resultatene tyder på at grepene Fiskeridirektoratet har iverksatt, har hatt ønsket effekt, konkluderer Torsteinsson.















