Sjekk egenberedskapen i ferien
Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) oppfordrer folk til å bruke rolige dager i sommerferien til å styrke egenberedskapen sin. Et godt beredskapslager og en plan for hva du skal gjøre, gjør alle bedre rustet til å klare seg selv i minst syv dager ved krise eller krig.
Om lag 40 prosent av den voksne norske befolkningen oppgir at de har et godt beredskapslager. Arbeiderparti-regjeringen ønsker at flere tar grep for å øke egenberedskapen.
Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen oppfordrer til å bruke en liten del av sommerferien til å styrke beredskapslageret sitt.
--Uten å være redd, bør alle være forberedt på krise og krig. Alle som kan, skal klare seg selv, slik at myndighetene kan prioritere de som trenger det mest. Det gir trygghet å vite at man er forberedt, og god planlegging er viktig. Derfor oppfordrer jeg til å bruke en regnværsdag i ferien på egenberedskap, og gjøre det til en fin aktivitet for store og små, sier Aas-Hansen (Ap) i en pressemelding.
En regnværsdag, eller en pause fra sola, kan brukes til mer enn innendørs underholdning. Å gå gjennom eget beredskapslager, supplere det og snakke sammen om hva man gjør i en krisesituasjon, kan være en nyttig felles aktivitet for hele familien.
--Egenberedskap handler om samarbeid, utstyr og kunnskap. Du skal være forberedt på å klare deg uten varer og tjenester du tar for gitt i hverdagen. Når hele husholdningen vet hva som finnes i beredskapslageret og hva man skal gjøre i en krise, står man sterkere, sier justis- og beredskapsministeren.
Alle innbyggere i Norge forventes å kunne klare seg selv i minst syv dager dersom viktige tjenester faller bort. Dette kan for eksempel gjelde strømbrudd, bortfall av vann, at mobilnettet er nede, eller i verste fall krig.















