Skal vurdere KLP
Formannskapet har fått i fullmakt å eventuelt si opp Nordkapp kommunens avtale med Kommunal Landspensjonskasse, KLP.
Etter at KLP sendte ei ekstra regning til Nordkapp på 2,8 millioner kroner på grunn av svikten i aksjemarkedet var mange kommunestyrerepresentanter frustrert over KLP.
Kommunestyret har vedtatt en rekke sparetiltak for å prøve å ikke få underskudd på driften i år.
Vikarutgifter i helsesektoren skal reduseres, og den ubesatte jordmorstillingen skal stå ledig resten av året.
Ved biblioteket blir lederstillingen ubesatt til 1. august neste år. Barnehagekonsulenten og pedagogisk konsulent blir ubesatt resten av året.
Også ved sentraladministrasjonen og teknisk sektor blir det innsparinger i år.
Totalt har kommunestyret vedtatt innsparinger i år på 1,1 million kroner.
Ekstra regningen på 2,8 millioner kroner fra KLP vil bli betalt ved hjelp av overskuddet på 1 million som Nordkapp kommune lå an til å få pluss de innsparingene som er vedtatt. Likevel kan kommunen få et underskudd i år på 700.000 kroner.















