Færre overnattinger i Vest-Finnmark og Indre-Finnmark
Scandic Bryggen, ett av hotellene i Honningsvåg. (Arkivfoto)

Færre overnattinger i Vest-Finnmark og Indre-Finnmark

Svak start på 2026 sammenlignet med 2025.
Næring
Raymond Elde
Publisert : 06.06.2026 09:00

Det ble registrert 136 537 overnattinger ved hotell, camping, hyttegrender og vandrerhjem i Vest-Finnmark og Indre-Finnmark i perioden januar til og med april. Det er en nedgang på 7,1 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Nedgangen forklares først og fremst av færre norske gjestedøgn. Norske overnattinger er redusert med 13,7 prosent målt mot akkumulert nivå i fjor. Samtidig har utenlandske overnattinger utviklet seg i motsatt retning, med en økning på 11,2 prosent sammenlignet med januar til april i fjor.

Samlet viser tallene at totalmarkedet i Vest-Finnmark og Indre-Finnmark har hatt en svakere start på året enn i 2025, til tross for vekst i utenlandstrafikken. 

Norske gjester utgjør fortsatt den største delen av overnattingene, og endringer her får derfor stor betydning for totalresultatet.

Utviklingen så langt i år understreker at små endringer i volum raskt gir tydelige utslag i regionens samlede statistikk. Tallene omfatter overnattinger ved hotell, camping, hyttegrender og vandrerhjem, og er akkumulert for årets fire første måneder. 

Tallene fra Statisk sentralbyrå er bearbeidet av NHO.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS