Kraftig vekst i nye betalingsanmerkninger
Ferske tall for april 2026 viser en markant økning i antall nye betalingsanmerkninger i Norge. Selv om den totale gjelden synker noe, øker presset på de som allerede har økonomiske utfordringer. Spesielt unge voksne og eldre merker nå dyrtiden for alvor.
Nye tall fra data- og teknologiselskapet Experian viser at antall betalingsanmerkninger i Norge steg fra 1,52 millioner til 1,57 millioner i løpet av april – en økning på 3,2 prosent.
Samtidig er antall personer med anmerkninger nesten uendret på drøyt 230 000. Dette betyr at de som først har havnet i økonomisk uføre, nå pådrar seg stadig flere krav.
• Antall betalingsanmerkninger økte med 3,2 prosent siste år
• Antall personer med betalingsanmerkninger er nær uendret
• De mindre kravene ofres når økonomien blir trang
• Samlet utestående gjeld faller til tross for flere anmerkninger
Julie Berg, analytiker i Experian Norge, sier tallene tyder på at betalingspresset blir mer konsentrert hos dem som allerede har økonomiske utfordringer.
--Vi ser ikke en bred økning i antallet nordmenn med betalingsproblemer, men de som allerede sliter ser ut til å få flere saker registrert på seg. Det tyder på at presset i økonomien fortsatt er merkbart for mange husholdninger, sier hun.
Antallet betalingsanmerkninger per skyldner har økt fra 6,62 til 6,83 det siste året.
















