Havila Kystruten vil beholde alle anløp
Kommunikasjons- og bærekraftsdirektør, Lasse Vangstein.

Havila Kystruten vil beholde alle anløp

Havila
Raymond Elde
Publisert : 09.12.2025 21:30

Havila Kystruten har vært på rundreise langs kysten med «Havila Polaris», og møtt lokalbefolkningen og næringslivet. Kommunikasjons- og bærekraftsdirektør Lasse Vangstein sier at engasjementet for kystruten er stort.

--Det vi setter veldig pris på er at folk stiller opp og engasjerer seg i kystruten som betyr mye for oss. Oppdraget vi har fra staten tar vi på største alvor, sier Lasse Vangstein til Radio Nordkapp.

Han forteller at den største bekymringen som kommer opp i møtene er frykten for færre skip og anløp.

--Kystruten er livsnerven langs kysten. Vi ønsker å beholde dagens tilbud med alle 34 anløp, kanskje med noen justeringer som lengre liggetid i små havner for å ta mer gods, sier Vangstein.

Havila Kystruten har 550 sjøfolk og 60 ansatte på land. Vangstein peker på at kystruten ikke bare sikrer forsyninger, men også skaper verdier og arbeidsplasser.

---Vi bidrar til at folk kan bo der de vil. Mesteparten av maten vi serverer om bord er lokalprodusert, og vi har rundt 70 utflukter langs kysten fra 80 leverandører, sier Vangstein.

«Havila Polaris» seiler nå på biogass, noe som reduserer CO₂-utslippene med 92 prosent.

---Vi har en plikt til å ta vare på naturen vi seiler i for fremtidige generasjoner. Derfor ønsker vi å være i front med bærekraftige løsninger, sier Vangstein.

Når det gjelder fremtidige kontrakter, er Havila tydelig på sitt standpunkt.

--Vi mener at alle dagens havner må beholdes. Selv om det bare er en pall eller to med gods, er det ekstremt viktig. Vi ønsker også krav om minimum 20 minutters liggetid i hver havn, sier Vangstein til Radio Nordkapp.






Annonse:


Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS