
Ungdommer fra Vest-Finnmark samlet på Turn
Tirsdag og onsdag er over 45 personer samlet på Turn for å diskutere spørsmål som ungdom er opptatt av og ungdomsmedvirkning.
Foredragsholdere er blant annet fra Finnmark Fotballkrets, Finnmark ungdomsråd, Statsforvalteren og KS.
--Vi valgte i fjor å sette ungdomsmedvirkning på dagsorden. Vi har også ansatt en traini i rådet som i hovedsak jobber med dette. Vi har samlet alle ungdomsrådene i Vest-Finnmark her i Honningsvåg i dag og i morgen for å høre på de unge. Det sier Jan Morten Hansen (Ap), ordfører i Nordkapp og leder i Vest-Finnmark-rådet, til Radio Nordkapp.
--Jeg tror det er viktig at vi som sitter i kommunestyret lærer oss å bruke ungdomsrådet og at ungdomsrådet får være med når det er saker som opptar dem. Vi må synliggjøre mulighetene som ligger i ungdomsmedvirkning, sier Hansen.
--Det er en utfordring å engasjere ungdom, spesielt når dem er under utdanning og kanskje flytter bort. Kanskje bør vi rette innsatsen mot ungdomsskolen, fordi man da kan få medlemmer i rådet over tid. Det sier Jan Morten Hansen.