
Vil styrke Kystverkets kontor i Honningsvåg
Kystverket skal igjen overta ansvaret for planlegging og bygging av fiskerihavner, har Støre-regjeringen slått fast.
Det har vært møte mellom fiskeridepartementet og Kystverket om saken. Nå venter man på et møte mellom fylkeskommunen og staten. I mellomtiden er det ingen ting som skjer, til tross for at det er skrikende behov for bedre havneforhold for fiskeflåten.
I 2015 stoppet Kystverket planlegging av fiskerihavneprosjekt og i 2017 overtok fylkeskommunen ansvaret. Fylkeskommunene fra Møre til Finnmark nektet å overta, fordi det ikke fulgte med nok penger.
--Den forrige regjeringen stoppet opp fiskerihavneutbyggingene. Nå er det viktig at vi får i gang fiskerihavneplanlegging i Kystverket. Jeg vil jobbe for å styrke bemanningen ved kontoret i Honningsvåg slik at vi får kompetanse nær prosjektene. Det sier Marianne Sivertsen Næss, stortingsrepresentant for Finnmark Arbeiderparti, til Radio Nordkapp.