En fantastisk tur til Kargopol
16 barn og 9 voksne har vært på en tolv dagers tur i Russland.
--Jeg spurte ungdommen om hva som var det største de hadde opplevd. Alle svarte at det var treffe ungdommen i Kargopol. De russiske elever tok våre elever med på diskotek, bakeri, uten de voksne var med. Det var nok høydepunktet. Her brukte de google translate for å skjønne hverandre, sier kulturskolerektor, Per-Inge Jensen til Radio Nordkapp.
--Først gikk turen til St Petersburg. Her besøkte vi en musikkskole, Mariinskij-teateret og Vinterpallaset. I Moskva fikk vi se Svanesjøen.
I Kargopol hadde vi konsert sammen musikkskolen og Russerne var veldig åpen og inkluderende, sier Jensen.
Perleporten hadde søkt Barentssekretariat om midler. I tillegg har kommunen, Grieg Seafood og Repvåg Kraftlag støtten turen økonomisk.
--Oppvekst, kultur, velferd-sjef, Siv Hjellnes hadde laget et flott program. Teknisk sjef Vera Iversen var med som tilrettelegger og tolk, hun gjorde en kjempe jobb, sier Jensen.
--Nå håper jeg andre får oppleve Kargopol, for eksempel idretten. Skal vi holde vennskapssamarbeidet i gang må vi bruke tid og penger på det, sier Jensen.
















