Utnytter de digitale mulighetene i Finnmark
Distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland. (Foto: Martin B. Andersson/BLD)

Utnytter de digitale mulighetene i Finnmark

Mobiltelefoner i Finnmark skal virke når innbyggere trenger hjelp.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 09.09.2020 20:00

Digitaliseringsministeren tror styrking av den digitale grunnmuren i Finnmark vil styrke næringslivet posisjon nasjonalt og internasjonalt.

--I Båtsfjord møtte jeg næringslivet som er helt avhengig av en digital motorvei som fungerer, de kan stole på og som de bruker hver dag for å skape verdier lokalt, sier Linda Hofstad Helleland (H) til Radio Nordkapp. 

Regjeringen har fra før bevilget 90 millioner kroner for å bedre beredskapen i Finnmark. Det skal gå og har gått til å oppgradere basestasjoner for mobiltelefon slik at de har nødstrøm i tre døgn. 

Nå blir dette kapitelet styrket med ytterligere 30 millioner kroner. En statlig utredning foreslår å bygge ny fiberkabel i Finnmark fra øst til vest midt i Finnmark, i tillegg til de to kablene som i dag går langs kysten og på indre strøk. 

--Det er avgjørende at folk føler seg trygge på at mobiltelefonen virker når de skal ringe etter hjelp og det skal disse bevilgningene sikre, sier Helleland.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS