Fremdeles mange sykkeltyverier
Mange års økning i sykkeltyverier ser ut til å flate ut, viser tall fra TrygVesta og politiet.
Antall sykkeltyverier meldt TrygVesta første halvår i 2010 har gått ned med 22 prosent i forhold til samme periode i fjor. Samtidig viser tall fra politiet at antallet tyverier på landsbasis er uendret fra 2009.
--Tallet på sykkeltyverier har i de siste årene vært alt for høyt. De siste fem årene har det vært en økning på landsbasis på over seks prosent. Det er gledelig hvis vi klarer å snu denne trenden, sier pressetalskvinne Heidi Tofterå Slettemoen i TrygVesta.
Tallene fra politiet viser 5908 sykkeltyverier første halvår i 2009, mot 5915 første halvår 2010.
Dyrere sykler
Totalt erstattet forsikringsbransjen 10.781 sykler i 2009, til en verdi av 43,9 millioner kroner, det tilsvarer en økning på 32,8 prosent, viser tall fra FNO. Ikke siden 2002 har utbetalingene vært høyere.
Gjennomsnittserstatningen per sykkel øker, TrygVesta så et hopp i utbetalingene på 1000 kroner per sykkel bare i 2009, sier Slettemoen.















