Pressemelding
Tid for Årsfest ved UiT
Siste uka i mars står i feiringens tegn ved UiT Norges arktiske universitet. Det blir blant annet doktorpromosjon, prisutdelinger og hyllest av nye akademiske stjerner.
Årsfest markerer Stortingets vedtak fra 28. mars 1968 om å opprette et eget universitet i Nord-Norge, og feires på våre fire største studiesteder i Tromsø, Alta, Narvik og Harstad. I front for flere av markeringene står Dag Rune Olsen, den tiende rektoren ved UiT siden selve oppstarten i 1972:
– For meg er det alltid gledelig å kunne ønske velkommen til Årsfest, som har blitt en tradisjon med mye og spennende innhold. Gjennom denne uken viser vi fram hvorfor UiT er en sentral akademisk drivkraft i Norge og Arktis.
Ett av årets høydepunkt er gjesteforelesningen med kunstner Britta Marakatt-Labba, som vil bli kreert til æresdoktor ved UiT onsdag 25. mars. Hun er kjent for det monumentale samiske tekstilkunstverket Historjá, som til vanlig henger i Solhallen i Teorifagsbygget.
Les mer og finn program for Årsfest-uka i denne samlesaken på uit.no.
Fakta om Årsfest ved UiT
- Markerer Stortingets vedtak fra 28. mars 1968 om å opprette et eget universitet i Nord-Norge.
- Feires på UiTs fire største studiesteder i Tromsø, Alta, Narvik og Harstad.
- Kong Olav V foretok den offisielle åpningen av UiT i Tromsø Domkirke, mens de første studentene startet på sine studier i leide lokaler.
54 år senere inviteres alle til å være med å feire UiT som en akademisk drivkraft i Norge og Arktis, med sine elleve studiesteder, cirka 4000 ansatte og 17 000 studenter.


















