Pressemelding
Påskekampanjer ga betydelig fall i matprisveksten
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsetter å falle for tredje måned på rad, og endte på 1,6 prosent i mars. Det er betydelig nedgang fra 3,3 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
– Knallhard konkurranse om dagligvarekundene bidro til priskampanjer frem mot påske. I år kom påsken tidligere enn i fjor, noe som bidro til at prisene falt mer i mars i år enn i fjor. Dermed kan vi notere oss nedgang i årsprisveksten for tredje måned på rad, sier Bendik Solum Whist, direktør for dagligvare i Virke.
Noen typer frukt og grønnsaker, som epler, pærer og poteter var blant varegruppene som har sett størst prisnedgang det siste året. Årsprisveksten på mat og drikke har vært nedadgående så langt i 2026.
– Både for dagligvarekjedene og forbrukerne er en lav og stabil prisvekst å foretrekke. Derfor er utviklingen i 2026 gledelig, spesielt etter flere år med høy prisvekst. Samtidig vet vi at verdikjeden for matvarer påvirkes av den internasjonale utviklingen, noe som skaper usikkerhet om utviklingen fremover, sier Whist.



















