Pressemelding

Sigurd Kvammen Rafaelsen, leder Finnmark Arbeiderparti - 02.06.2025

Finnmark får 39,8 millioner kroner til idrettsanlegg

- Idretten i Finnmark kan juble over at fylket vårt får nær 40 millioner kroner av spillemidlene til bygging og rehabilitering av idrettsanlegg. Vi har fått 100 prosent innvilgelse av søknadsbeløpet som er etterlengtede penger til et veldig godt formål, sier leder for Finnmark Arbeiderparti, Sigurd Kvammen Rafaelsen.

I mai presenterte regjeringen fordelingen av spillemidler til idrettsformål i 2025.  Sigurd Kvammen Rafaelsen betegner det som en milepæl når Ap-regjeringen for første gang i historien tildeler mer enn to milliarder kroner til bygging og rehabilitering av anlegg i kommunene. I år fordeles hele 2 176 millioner kroner til dette formålet. Det er ca 300 millioner kroner mer enn i fjor.

For Finnmarks del betyr det midler til svømmehall i Kautokeino, volleyballbane i Karasjok, kunstgressbane på Kirkenes stadion, og buldreanlegg i Alta, som er blant prosjektene det er søkt om støtte til.

- Det betyr noe at vi prioriterer idretten. Idrettsaktiviteten i alle lokalsamfunn i Norge er avhengig av anlegg. Satsing på anlegg er avgjørende for å sikre bred og inkluderende deltakelse i idrett og fysisk aktivitet blant barn og ungdom i hele landet, sier Rafaelsen.

Han legger vekt på at gjennomsnittlig ventetid på spillemidler til anlegg nå vil være under ett år – for første gang på flere tiår. Det gir reduserte rentekostnader for idrettslag og kommuner som må mellomfinansiere anleggsbygging.

- Da regjeringen vår tok over i 2021, måtte idrettslag og kommuner vente i nesten tre år på å få pengene sine. Nå får vi ventetida ned til under ett år – for første gang på flere tiår. Med denne nedgangen i etterslepet har vi nå kontroll, og alt ligger til rette for å kunne gi mer til hvert enkelt anlegg. Staten vil altså bidra med en større del av finansieringen enn før, sier han.

Kulturdepartementet vil også opprette en ny tilskuddsordning for mesterskapsanlegg og anlegg som idretten anser som strategisk viktige anlegg. Departementet vil ha nær dialog med Norges idrettsforbund i utformingen av en slik ordning. 

- Hele det store overskuddet fra Norsk Tipping går rett til idretten, kulturen og frivilligheten. Det skyldes at vi har en enerettsmodell for pengespill som Arbeiderpartiet verner om, men som Frp vil skrote. Vi ønsker en ansvarlig spillpolitikk, og har derfor blant annet innført blokkering av utenlandske spillselskap. Når mer av spillingen skjer via Norsk Tipping, kommer det også mer penger til idretten. Nettopp derfor har idretten grunn til å juble i dag, avslutter Rafaelsen.

Annonse:
Bransjeguiden

Siste nytt:



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS