Pressemelding

Frende Forsikring | - 11.09.2025

Dette er årets farligste måned for syklister og fotgjengere

753 syklister og fotgjengere har blitt påkjørt i septembertrafikken de siste fem årene. - Det blir litt mørkere for hver dag og det tar litt tid å bli vant til. Det ender i mange ulykker. 

Det sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge. 

- Det er såpass mildt at mange sesongsyklister fortsatt er ute på veiene. Og de færreste som går tur har funnet fram refleksen enda. Samtidig øker trafikken nå som alle er tilbake fra sommerferie. Det er en farlig cocktail, sier han. 

Følg med! 
- Du som sjåfør må følge ekstra godt med i skumringen om morgenen og når det begynner å bli mørkt. Samtidig kan fotgjengere og syklister bare få fram refleksen med det samme. Ikke anta at sjåføren har sett deg i tide, sier Ytre-Hauge. 

Skadetallene kommer fra Finans Norge og viser altså at september er den måneden med flest påkjørsler av syklister og fotgjengere de siste fem årene. Bare i fjor ble 177 personer påkjørt i september. Det var den verste måneden i hele 2024. 

Mildt vær og lav sol 
- September er en høstmåned, men mange tenker ikke helt over det. Det kan fortsatt være mildt og mange holder på sommerrutinen med å gå eller sykle til jobb og skole. Men samtidig blir dagene kortere, lavere sol kan blende sjåfører, og både morgen og kveld er mørkere enn for noen uker siden, sier fagsjefen. 

- Kombinasjonen gjør september ekstra skummel, sier Roger Ytre-Hauge. 

1 av 3 dropper refleks 
I en undersøkelse Norstat har gjort for Frende svarer 1001 nordmenn på om de ofte dropper refleks. 

- 32 prosent sier ja. Menn er mye sløvere enn kvinner. 41 prosent av menn lar være å bruke refleks, mens 24 prosent av kvinnene sier det samme. Det er helt idiotisk å la være, sier Ytre-Hauge. 

- Alle har et ansvar 
Fagsjefen har en klar oppfordring når vi går inn i mørkere og mørkere måneder. 

- Mange tenker at refleks først er nødvendig når vinteren kommer. Men det kan fort være for sent. Redusert sikt og mørkere kvelder gjør at refleks kan redde liv allerede nå, sier Ytre-Hauge. 

- Både bilførere, fotgjengere og syklister har et ansvar for sikkerheten. Som bilfører er det ditt ansvar å kjøre etter vær- og føreforholdene og ikke ta noen sjanser. Som fotgjenger og syklist må du ta grep for å gjøre deg synlig for andre i trafikken, sier Roger Ytre-Hauge. 

Annonse:
Bransjeguiden

Siste nytt:



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS