Pressemelding

Tryg Forsikring - 15.09.2025

Bilrutene fortsetter å ryke som aldri før

Nye bransjetall for første halvår viser at antall glasskader på bil bare fortsetter å øke, mens nær alle andre type bilskader viser en nedgang. — Vi har aldri hatt så mange glasskader før, melder Tryg Forsikring.

Forsikringsselskapene registrerte vel 184.000 glasskader første halvår, som er ny rekord. Det er en økning på 6,4 prosent sammenlignet med i fjor, viser tall fra Finans Norge.

— Dette er en utvikling som har fortsatt i sommer, bilrutene ryker som aldri før. Våre foreløpige tall for august viser en økning på 11 prosent sammenlignet med august i fjor. Det er et paradoks at mens bilparken har økt med kun 1,65 prosent siden 2021, har antallet glasskader økt med hele 28 prosent, sier kommunikasjonsrådgiver Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring.

I fjor registrerte forsikringsbransjen rekordhøye 319.000 glasskader på motorkjøretøy, og alt tyder på at det blir langt flere i år.

— Det er flere årsaker til økningen, som at nyere biler har mer glass og er ofte mer utsatt for steinsprut ved at de har større frontvinduer med slakere vinkel, at mange veier er i dårlig forfatning, at store elbiler har bredere dekk og akselerer så kraftig at det blir mer steinsprut, samt at flere melder inn skade på forsikringen da det er blitt mye dyrere å dekke en skade selv, sier Brandeggen.

Ved nyttår var det 2,87 millioner private personbiler her i landet, hvorav andelen elbiler utgjorde 27,4 prosent. Tall for Tryg viser at 4 av 10 glasskader i fjor var i en elbil, noe som indikerer en høyere skadefrekvens for glasskader enn på fossile biler.

Har du fått en skade i frontruta bør du kontakte ditt forsikringselskap. En mindre skade er ofte enkel å reparere og har du glassforsikring slipper du som regel egenandel. Kjører du for lenge med en skadet frontrute kan den sprekke og da må den skiftes, noe som utløser en egenandel. 

Annonse:
Bransjeguiden

Siste nytt:



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS