Vil ha null drukningsulykker blant fiskere
Arbeidet med bedre sikkerhetskultur i fiskerinæringen må styrkes dersom målet om null dødsulykker på havet skal nås. Det sier Henry Ingilæ, som deltok på FNs Verdensdag mot drukning på bryggefestivalen i Skarsvåg på lørdag.
-- Ingen skal trenge å dø på jobb. Skjer det, må man se på det som en systemsvikt, sier Henry Ingilæ til Radio Nordkapp.
Han viser til at mange fiskere gjerne forteller om gode fangster og utstyr, men sjeldnere snakker om situasjoner som nesten endte i ulykker.
--Det er når vi prater om det som skjer på havet at vi bygger god kultur og god sikkerhetskultur, sier Ingilæ.
Han mener det er viktig å skape møteplasser der fiskere kan dele erfaringer og lære av hverandre. Samtidig peker han på at moderne fiskeri er blitt mer effektivt, noe som har redusert de naturlige samlingsplassene som tidligere fantes i fiskerimiljøene.
Han har selv bakgrunn fra redningstjenesten og har opplevd flere alvorlige ulykker. Erfaringene har gjort inntrykk.
--Altfor ofte er det små detaljer som kunne ha forhindret en ulykke, sier Ingilæ.
Han mener fiskerinæringen bør ha den samme nullvisjonen som allerede finnes i trafikksikkerhetsarbeidet.
--Vi skal være i stand til å oppnå det. Det handler både om krav, utstyr og kompetanse, men også om at hver enkelt tar ansvar, sier Ingilæ.
















