90 familiegrupper av gaupe i Norge
Det er estimert at det var omtrent 90 familiegrupper av gaupe i Norge i vinter, og det er uendret fra forrige vinter. Bestanden er beregnet til å bestå av cirka 530 gauper.
Dermed stemte prognosene fra i fjor godt, som sa at det mest sannsynlig vil være 90 familiegrupper i landet før jakta startet i år.
Over bestandsmålet
Ei familiegruppe består av ei hunngaupe i følge med en eller flere unger. Stortinget har fastsatt et nasjonalt bestandsmål på 65 årlige familiegrupper i Norge. Det gjennomføres hver vinter derfor en omfattende kartlegging av familiegrupper over hele landet, for å overvåke størrelse og utvikling på gaupebestanden.
--I vinter er det estimert at det var 90,5 familiegrupper i Norge før kvotejakta startet, og før årets unger ble født. Det er omtrent samme antall som i fjor (91). Gaupebestanden ligger over det nasjonale bestandsmålet for fjerde året på rad, sier Jonas Kindberg, leder i Rovdata, i en pressemelding.
Det nasjonale bestandsmålet er fordelt på sju av landets åtte rovviltregioner. Alle regioner er i år på eller over målet, unntatt region 8 (Troms og Finnmark).
--Det et påvist flere familiegrupper i region 2 og 5, mens det er en liten nedgang i resten av regionene, forklarer Kindberg.
Bruker treårig snitt
Det vil variere mellom år hvor mange hunngauper som får fram unger. Det kan også være varierende sporingsforhold og innmelding fra publikum. Bruk av avstandsregler kan føre til både over- og underestimering av familiegrupper lokalt.
For å jevne ut årlige variasjoner i andel hunngauper som får unger hvert år brukes et gjennomsnitt for de tre siste årene.
--Alle regionene er på eller over målet når vi ser på et snittet for de tre siste årene. Region 8 er på målet totalt sett, men oppfyller ikke målsettingen om fire familiegrupper i Finnmark, forklarer Kindberg.
Uendret antall gauper
Ut fra antall familiegrupper beregnes det hvor mange gauper som er i landet.
--Det er beregnet at bestanden består av rundt 530 gauper (95 % CI = 443–617) på landsbasis før kvotejakta og ungekullene ble født i år. Det er omtrent samme antall som året før, forklarer Kindberg.
Prognose for 2027
Som et hjelpemiddel for beslutningstakere i gaupeforvaltningen er det utarbeidet prognoser for gaupebestandens utvikling ett år frem i tid.
--Ut fra antall familiegrupper påvist før jakta i år, kjent uttak av voksne hunndyr og bruk av prognosemodellen, er det beregnet at det mest sannsynlig vil være omkring 93 familiegrupper i landet før jakta starter i 2027, avslutter Kindberg.















