Mener det er viktig å styrke kystberedskapen
Når regjeringen samles til budsjettkonferanse for statsbudsjettet 2027, legger Redningsselskapet til grunn at maritim beredskap og drukningsforebygging prioriteres som en sentral del av arbeidet med «Trygghet for landet».
Som landsdekkende beredskapsaktør med operativ tilstedeværelse langs hele kysten er Redningsselskapet en integrert del av den nasjonale redningstjenesten og en viktig ressurs i totalberedskapen. Økt aktivitet på sjøen, mer krevende værforhold og høyere krav til beredskap forsterker behovet for slagkraftige og tilgjengelige redningsressurser.
--Skal målet om økt trygghet realiseres, må den kystnære beredskapen ha rammer som sikrer kapasitet når hendelser oppstår, sier Janne Oddaker, generalsekretær i Redningsselskapet, i en pressemelding.
I Totalforsvarets år mener Redningsselskapet at styrket sivil beredskap langs kysten bør være en konkret oppfølging av ambisjonen om et mer motstandsdyktig Norge.
--Totalforsvarsåret 2026 bør markere en tydelig styrking av den sivile beredskapen som beskytter liv og verdier langs kysten. Trygghet på sjøen og langs kysten er en forutsetning for trygghet i Norge, sier Oddaker.
















