Leserinnlegg: Motorferdsel i utmark og miljøkriminalitet
Finnmark Seterparti vil med dette understreke overfor Stortinget viktigheten av å lytte til de mange tilbakemeldingene som nå kommer fra Finnmark angående Klima- og miljødepartementets høring om forslag til endringer i regelverket om miljø- og kulturmiljøkriminalitet, herunder forslag om heving av strafferammer i motorferdselloven og straffeloven § 242.
Av: Finnmark Senterparti
Fra Finnmark gjøres det et massivt forsøk på å skape forståelse og etablere en kunnskapsbro til Oslo om hvorfor motorferdsel i utmark ikke bør inngå i en skjerpet definisjon av miljøkriminalitet. Vi mener at eksisterende lovverk er tilstrekkelig for å forhindre og å gi reaksjoner på ulovlig kjøring i utmark.
Finnmark Senterparti mener at det foreslåtte straffenivået for ulovlig motorferdsel i utmark fremstår som uforholdsmessig høyt sett i lys av hvordan straffelovgivningen er innrettet på andre og langt mer alvorlige kriminalitetsområder. Det pekes i høringsnotatet på behovet for strengere reaksjoner av allmennpreventive hensyn, men vi stiller spørsmål ved om strafferammene som foreslås står i et rimelig forhold til handlingenes faktiske skadepotensial i alminnelige saker.
Vi frykter at om forslaget blir vedtatt kan det svekke tilliten til regelverket og i verste fall virke mot sin hensikt fordi reaksjonsnivået oppfattes som urimelig strengt og dermed mindre legitimt.
I dag er bøtenivået og overtredelsesgebyrene for ulovlig motorferdsel høye, særlig sett opp mot mange andre typer lovbrudd. Når kjøring i utmark i dette forslaget foreslås møtt med fengselsstraff og høye strafferammer risikerer man å skape et inntrykk av at slike overtredelser anses som like alvorlige, eller mer alvorlige, enn kriminalitet som etter allmenn rettsoppfatning oppleves som vesentlig grovere.
Senterpartiet vil også påpeke at den foreslåtte økningen i straffenivå ikke synes å være i samsvar med regelverket i sammenlignbare land i Norden, som Sverige og Finland. I disse landene håndteres ulovlig motorferdsel i hovedsak administrativt.
Finnmark Senterparti vil jobbe hardt opp mot vår egen stortingsgruppe i denne saken. Vi oppfordrer alle andre fylkeslag til å jobbe opp mot sine grupper og representanter på Stortinget. Til syvende og sist er det flertallet i Stortinget som bestemmer vår skjebne i Finnmark, også i denne saken!















