Cruiseavgift i Nordkapp fra 2027?
Honningsvåg havn, en havn med besøk av mange cruiseskip. (Arkivfoto)

Cruiseavgift i Nordkapp fra 2027?

Nordkapp er en av kommunene som mener cruise må være en del av ordningen for besøksbidrag eller turistskatt.
Politikk
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 11.02.2026 11:00

Næringsminister Cecilie Myrseth (Ap) og statssekretær for fiskeri- og havministeren Even Tronstad Sagebakken (Ap) møtte tirsdag representanter fra kommuner, cruisenæringen, reiselivsorganisasjoner og frivilligheten for å få innspill til arbeidet med en ny cruiseavgift.

--En cruiseavgift skal bidra til at kommuner over hele landet får et nytt verktøy til å håndtere belastningen som følger med økt besøk, samtidig som reiselivet kan utvikles på en måte som ivaretar både natur og lokalsamfunn, sier næringsminister Cecilie Myrseth i en pressemelding. 

Regjeringen har satt i gang en utredning av en kommunal cruiseavgift, med mål om at kommunene kan starte innkreving i løpet av 2027.

--Dersom reiselivsnæringen skal fortsette å vokse så må det skje innenfor bærekraftige rammer. Tillit og samarbeid mellom lokalbefolkning, næringsliv og de besøkende er avgjørende. Jeg er opptatt av å ha god dialog med næringen og lokalsamfunnene, og innspillene vi fikk i møtet er viktige for det videre arbeidet, sier Myrseth.

Arbeidet med å få på plass en cruiseavgift er en del av oppfølgingen av loven om besøksbidrag, som etter planen trer i kraft 1. juli 2026. På innspillsmøtet deltok både kommuner med stor cruiseaktivitet, bransjeaktører og organisasjoner som jobber tett på reiselivet.

Nordkapp kommune er en av kommunene som i høringsrunden til besøksbidrag etterlyste at ordningen også måtte omfatte cruise. 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS