Fredag 13.: Fallulykker er ikke uflaks - de kan forebygges
Å falle på isen kan få alvorlige konsekvenser, strøing og bruk av brodder er to gode tiltak. (Illustrasjonsfoto: Skafo)

Fredag 13.: Fallulykker er ikke uflaks - de kan forebygges

Fredag den 13, ja.
Riks
Raymond Elde
Publisert : 13.02.2026 05:30

Fredag 13 forbindes ofte med uflaks og overtro. Men når det gjelder fallulykker er det sjelden tilfeldigheter som avgjør.

Is og snø på gangveier, og fortau øker risikoen for fall betydelig hvert eneste år. Fall er den vanligste skadeårsaken i Norge, og mange av ulykkene kan unngås. Også små grep i hverdagen kan redusere risikoen betydelig.

Vinterføre er et kjent risikobilde
Vinterføre er et kjent og tilbakevendende fenomen. Snø og is kommer hvert år, og risikoen for fall følger et tydelig og forutsigbart mønster. Likevel skjer mange fallulykker på steder der folk ferdes daglig: på vei til jobb, skole, butikk og kollektivtransport.

--Dette gjør fallulykker til et forebyggingsspørsmål, ikke et spørsmål om uflaks, sier Eva Vaagland, daglig leder i Skadeforebyggende forum (Skafor), i en pressemelding.

Fallulykker rammer bredt
Fall på vinterføre rammer mennesker i alle aldre, men konsekvensene er ofte størst for eldre. Hoftebrudd er blant de mest alvorlige skadene og kan føre til varig funksjonsnedsettelse, tap av selvstendighet og økt behov for kommunale helse- og omsorgstjenester.

Hvert hoftebrudd koster samfunnet om lag 750 000 kroner i helse- og rehabiliteringsutgifter det første året. I Norge registreres det over 9 000 hoftebrudd årlig. For kommunene innebærer dette betydelige kostnader, både menneskelige og økonomiske.

--Forebygging er klok politikk, mener Vaagland.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS