Fiskeridirektøren svarer etter krav om nytt regelverk for gjenfangst av rømt oppdrettstorsk
Fiskeridirektør Frank Bakke-Jensen. (Foto Fiskeridirektoratet)

Fiskeridirektøren svarer etter krav om nytt regelverk for gjenfangst av rømt oppdrettstorsk

Fiskeridirektøren mener lakseoppskriften ikke kan følges bokstavelig på oppdrettstorsk.
Næring
Raymond Elde
Publisert : 15.01.2026 23:30

Norges Fiskarlag ber om et tydelig og spesifikt regelverk for gjenfangst av rømt oppdrettstorsk. De mener dagens system ikke fungerer og at rømming truer ville torskebestander. 

Nå svarer fiskeridirektør Frank Bakke-Jensen i et leserinnlegg, der han understreker at torsken ikke kan behandles som laks, og at en generell utfiskingsordning kan gjøre mer skade enn nytte.

Bakke-Jensen peker på store biologiske forskjeller mellom artene. Rømt oppdrettslaks samler seg i elver når den skal gyte, noe som gjør målrettet uttak mulig. Torsk sprer seg derimot raskt i havet, blander seg med vill torsk og samler seg ikke på bestemte steder. Ifølge fiskeridirektøren vil derfor brede utfiskingstiltak kunne føre til at svært lite oppdrettstorsk tas ut, mens fangsten av vill fisk blir høy. Det gir lav treffsikkerhet, unødvendig bifangst og dårlig ressursforvaltning, skriver han.

Fiskeridirektoratet mener løsningen ligger i rask og lokalt målrettet gjenfangst. Dagens regelverk krever at oppdrettere setter i gang gjenfangst innen 500 meter fra anlegget straks en rømming oppdages. Ved større hendelser kan direktoratet utvide området. 

Bakke-Jensen forventer at torskeoppdrettere har avtaler med yrkesfiskere som kan rykke ut raskt, slik praksis også er i lakseoppdrett.

Samtidig erkjenner direktoratet at dagens regelverk ikke fullt ut passer for oppdrettstorsk. Havressursloven skaper utfordringer knyttet til minstemål, redskapsbruk, bifangst, leveringsplikt og utkastforbud. Et arbeid er derfor i gang for å finne treffsikre og praktiske løsninger som bedre tar hensyn til arten.

Rømming av torsk er et økende problem, blant annet fordi torsken kan bite på nøtene og skade anlegget. Det er foreslått flere tekniske endringer, blant annet strengere krav til nøter som er bedre tilpasset artens atferd. I tillegg er gyting i merd en utfordring som kan påvirke vill torsk. Nye krav som trådte i kraft i høst skal sikre at oppdretterne overvåker og hindrer gyting, og har beredskap dersom det skjer.

Bakke-Jensen avslutter med at næringen nå må følge opp de nye kravene. Rømt oppdrettstorsk er et alvorlig problem, men lakseoppskriftene kan ikke overføres direkte. Torskeoppdrett trenger løsninger tilpasset torskens biologi og atferd.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS