Nå er skredprosjektet i Honningsvåg vedtatt
Sukkertoppen i Longyearbyen etter at skredsikringene var på plass. Storfjellet i Honningsvåg vil bli mye likt, når arbeidet er ferdig etter 2030. Bilde et speilvendt for å få det mest likt Storfjellet i Honningsvåg.

Nå er skredprosjektet i Honningsvåg vedtatt

Nå er de formelle vedtakene gjort for skredprosjektet i Honningsvåg.
Lokal
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 15.01.2026 13:30

Med bakgrunn i midlene som gis til sikringstiltak mot flom- og skredfare, og miljøtiltak i vassdrag over statsbudsjettet; tar NVE på seg gjennomføringen av sikringstiltakene i samsvar med tiltaksplanen/ 
prosjekteringsrapporten detaljprosjektering av sikringstiltak ovenfor Honningsvåg sentrum datert 30.05.2025, på vegne av Nordkapp kommune.

NVE vil dekke 90 prosent av de faktiske kostnadene ved tiltaket. Nordkapp kommune har i kommunevedtak datert 24.10.2025 forpliktet seg til å dekke de resterende 10 prosent av de faktiske kostnadene.

Vedtaket: 
«Med hjemmel i bevilgninger over statsbudsjettet kap. 1820, post 22, påtar NVE seg å bistå med gjennomføringen av tiltaksplanen for skredsikring av Honningsvåg sentrum. Prosjekteringsrapporten – Detaljprosjektering av sikringstiltak ovenfor Honningsvåg sentrum – er datert 30.05.2025. Prosjektet gjennomføres på vegne av Nordkapp kommune. NVE vil dekke 90 prosent av de faktiske kostnadene basert på NVEs prosjektregnskap. Tiltaket har i dag et kostnadsoverslag beregnet til om lag 160 mill. kroner eksklusive merverdiavgift. I tillegg til det økonomiske bidraget, vil NVE også være ansvarlig søker på vegne av kommunen, gjennomføre anbud, inngå kontrakter/avtaler og som kontraktspart sørge for at tiltaket bygges i henhold til tiltaksplanen. For nærmere beskrivelse av kommunens forpliktelser, viser vi til kommunevedtaket datert 24.10.2025». 








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS