Kommunestyret vedtok prøveordning med SFO fra 1. august
Nordkapp kommunestyre har enstemmig vedtatt å innføre en behovsprøvd ordning med åpning av skolefritidsordningen (SFO) fra 1. august. Vedtaket innebærer at alternativ 1 i saksutredningen legges til grunn, med de kostnadsberegningene som er presentert. Dagens ordning videreføres i øvrige skoleferier, og endringene innarbeides i vedtektene for SFO.
Bakgrunnen for saken er en forespørsel fra formannskapet om å utrede muligheten for tidligere oppstart av SFO. Saken har vært på høring hos foresatte, Fagforbundet og Utdanningsforbundet. Høringen viste lav interesse blant foresatte, mens begge fagforeningene var negative til ordningen. Bekymringene handler blant annet om rekruttering og belastning for ansatte, som i dag har redusert stilling for å kunne ta ferie i skolens sommerferie.
Kommunedirektøren understreket at ordningen er avhengig av minst seks påmeldte barn, og at påmelding må skje innen 15. april for å sikre planlegging av bemanning og ferieavvikling. Kostnadene skal dekkes av foresatte som benytter tilbudet, ikke av kommunen generelt. Det er også presisert at barn med særskilte behov kan kreve ekstra tilrettelegging, noe som vil kreve samarbeid med helsesektoren.
Flere politikere pekte på at ordningen kan gi trygghet og forutsigbarhet for familier, særlig i en kommune med mange sesongarbeidsplasser.
Arbeiderpartiet og SV fremhevet at tilbudet kan gi en roligere skolestart for førsteklassinger, som får mulighet til å bli kjent med skolemiljøet før alle elevene er tilbake. Samtidig ble det uttrykt forståelse for de ansattes bekymringer.
















