Vil ha salgssummen fra skolen til bygda
Gjesvær Bygde- og Idrettslag reagerer på at salget av Gjesvær skole kan bli brukt til å løse en eiendomstvist i Honningsvåg. Laget mener dette vil gi bygda en altfor lav salgssum.
Det er lagt inn to bud på skolen. Ett av dem innebærer at salget kobles til en uoppgjort eiendomssak i Honningsvåg med Nordkapp Brygge. Dersom politikerne godtar dette budet, vil det i praksis si at skolen selges for 300 000 kroner.
Bygdelaget ber om at hele salgssummen skal tilfalle Gjesvær. De
ønsker å bruke pengene til å sikre framtidig drift av samfunnshuset «Gammelhuset». De viser til at Skarsvåg fikk beholde salgssummen da skolen der ble solgt.
--En slik komplisert byttehandel vil medføre at Gjesvær Bygdelag kommer meget dårlig ut med kun 300 000 i salgssum. Dette må vurderes opp mot et bud som foreligger og vil være en salgssum på 500 000, skriver styret i uttalelsen.
Det høyeste budet kommer fra Gjesvær Eiendom og Havlova Design. De vil kjøpe skolen for 500 000 kroner og har lagt fram en omfattende plan for å etablere et kulturhus med vikingtema. Prosjektet skal skje i samarbeid med lokale aktører og kan gi mellom fem og ti arbeidsplasser. Her er det seks unge personer har flyttet til bygda og etablert seg innen fiske og opplevelsesturisme.
Saken skal behandles av formannskapet 28. oktober,
Kommunedirektøren forslår at skolen i Gjesvær selges for kroner 800 000 til Nordkapp Brygge, og inngår som et deloppgjør for kjøp av eiendommer i Honningsvåg. Salget gjør at Nordkapp kommune i tillegg til overdragelse av skolen, må betale et mellomlegg på 500.000 for overtakelse av eiendommene i Honningsvåg. Mellomlegget er finansiert gjennom tildeling i budsjett for 2025.















