
Strømregningen i Nord-Norge kunne blitt over 460 kroner høyere med norgespris
Dersom norgespris hadde vært innført tidligere, kunne husholdninger i Nord-Norge med gjennomsnittlig strømforbruk fått en strømregning som var over 460 kroner høyere i september. Det viser Fornybar Norges strømprisindeks.
--Norgespris vil være et lurt valg for veldig mange husholdninger, men ikke for alle, sier Bård Standal, nestleder i Fornybar Norge, i en pressemelding.
--Slik strømprisene er nå, vil norgespris være et dårlig valg for husholdninger i Nord-Norge. Det er ingen som vet hvordan strømprisene vil utvikle seg fremover, men for tiden er strømprisene i Nord-Norge betydelig lavere enn norgespris. Man kan bestille norgespris når man vil, men gjør man det, binder man seg ut 2026. Det kan derfor være klokt å vente, sier han.
--Det er viktig å huske at norgespris ikke er en strømavtale. Man bør derfor også sjekke strømavtalen sin for å se om det kan være penger å spare på å velge en annen avtale. Du kan sammenlikne strømavtaler på Forbrukerrådets nettside Strømpris.no, sier Standal.
Husholdninger i Finnmark og Nord-Troms betalte i snitt 570 kroner. Gjennomsnittlig strømforbruk i NO4, Nord-Norge, var 1 030 kWh i september, 11 prosent mer enn måneden før, men 13 prosent lavere enn i september i fjor.
I NO4 var spotprisen i september 5 øre/kWh, opp fra 3 øre i august. Det er den laveste september-prisen noensinne i området. Fyllingsgraden i vannmagasinene var på 94,4 prosent ved utgangen av måneden.