Tilstandsrapporten for Honningsvåg skole 2025 er tatt til etterretning
Nordkapp kommunestyre, tirsdag 9. september 2025.

Tilstandsrapporten for Honningsvåg skole 2025 er tatt til etterretning

Mobbetallene ved Honningsvåg skole bekymrer Nordkapp kommune, men tiltak er iverksatt.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 12.09.2025 17:30

Kommunestyret i Nordkapp har behandlet tilstandsrapporten for Honningsvåg skole. Rapporten viser både utfordringer og positive utviklingstrekk.

--Vi ser forbedringer på flere områder, og det gir oss tro på at struktur og systematisk arbeid over tid gir resultater, sa kommunalsjef for oppvekst, velferd og kultur, Geir Stian Høyen.

Elevtallet ved skolen går fortsatt noe ned, men det ser ut til å stagnere. Kullet som kommer inn til høsten er større enn det som går ut. Nordkapp kommune ligger over den nasjonale normen for lærertetthet, men lavt sammenlignet med lignende kommuner.

--Vi har ikke redusert bemanningen det siste året, selv om elevtallet har gått ned. Det handler om å sikre kvalitet i opplæringen, sa Høyen.

Skolen har satt i gang tiltak for å løfte flere elever opp fra laveste mestringsnivå. Det legges opp til faste lesekurs på barnetrinnet, og elever som strever med leseopplæringen skal få intensiv hjelp.

Mobbetallene bekymrer fortsatt. Skolen har tatt i bruk det digitale verktøyet Spekter for å kartlegge læringsmiljøet anonymt. Et nytt skolemiljøteam er etablert, og det er ansatt en miljøarbeider.

--Det er krevende å skape et skolemiljø helt uten krenkelser, men vi mener det er mulig. Det krever systematisk arbeid og tett samarbeid med foresatte, sa Høyen.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS