To drukningsulykker i august, én i Finnmark
Redningsskøyta «Oscar Tybring V» deltok i søket i Varangerfjorden, etter at en fiskebåt forliste i august. En mann i 70-årene omkom i ulykken. (Foto: Redningsselskapet/RS «Oscar Tybring V»)

To drukningsulykker i august, én i Finnmark

En mann i Finnmark druknet i august.
Lokal
Raymond Elde
Publisert : 09.09.2025 23:30

To personer mistet livet i drukningsulykker i Norge i august, viser ferske tall fra Redningsselskapet. Den ene ulykken skjedde i Finnmark, der en mann i 70-årene omkom etter at en reketråler forliste i Varangerfjorden.

Ulykken i Sør-Varanger kommune rystet lokalsamfunnet. To personer overlevde forliset, men redningsmannskapene klarte ikke å redde den eldre mannen. Det er fortsatt uklart hva som forårsaket forliset, men etterforskning pågår.

--Dette er en tragisk påminnelse om hvor raskt det kan gå galt på sjøen, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet, i en pressemelding.

Totalt har 34 personer druknet i Norge så langt i år, mot 71 på samme tid i fjor. Det betyr nesten en halvering av drukningstallene, men Redningsselskapet advarer mot å senke skuldrene.

--Vi må fortsette å satse på forebygging, spesielt blant eldre. Svekket fysikk og sykdom gjør at ulykker lettere får fatale følger, sier Krangnes.

I sommermånedene juni til august druknet 23 personer, 22 menn og én kvinne. Flesteparten av ulykkene skjedde under bading og bruk av fritidsbåt. Hele 70 prosent av de omkomne var over 61 år.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS