
Merforbruk i første tertial og kommunen følger utviklingen nøye
Kommunens økonomiske rapport for første tertial 2025 viser et samlet merforbruk på én million kroner. Det er store variasjoner mellom sektorene, men totalt sett er det ikke behov for budsjettregulering nå.
Sentraladministrasjonen har et merforbruk på 700 000 kroner. Hovedårsaken er fravær i økonomiavdelingen og bruk av konsulenter i forbindelse med innføring av nytt økonomisystem. Systemet er skybasert, og kostnadene føres som drift, ikke investering. Økonomisjef Sigve Gusdal sier at deler av håndteringen kan vurderes som investering, men dette avgjøres først når prosjektet er ferdigstilt.
Oppvekst- og kultursektoren drifter innenfor budsjettert bevilgning. Det er likevel usikkerhet knyttet til barnevern. Kommunen har mottatt første faktura for barnevernstjenesten, og det ser ut til å bli merforbruk også her. Dette vurderes nærmere i andre tertial.
Helse-, rehabilitering- og omsorgssektoren har balanse i regnskapet. Det samme gjelder fellestjenester og rammeområdene 8 og 9.
Tekniske tjenester har et merforbruk på 300 000 kroner. Brannområdet har hatt økte kostnader, ikke på grunn av flere utrykninger, men fordi utrykningene har vært mer kostbare med mer overtid. Kommunen jobber med å rydde opp i faktureringen.
Investeringene går som planlagt, med unntak av Kirkegata-prosjektet som ble forsinket. Dette prosjektet er ikke innarbeidet i budsjettet, og vil kreve budsjettregulering i andre tertial.
Sykefraværet er ikke rapportert, da data fra forsystemet ikke er importert. Gusdal håper dette kommer på plass snart.
Stine Mari Strifeldt (Ap) uttrykte bekymring over at tertialrapporten kom sent til politisk behandling. Hun påpekte at kommunen allerede er godt inne i andre tertial, og at det nye økonomisystemet skulle gjøre rapporteringen enklere. Strifeldt understreket at det er viktig med kontroll og oversikt, spesielt i en tid med omstilling. Hun stilte spørsmål ved om skjevheten på én million kroner er videreført inn i andre tertial, eller om det er ryddet opp. Hun tok også opp sykefraværet, som igjen ikke er rapportert, og mente det burde være enkelt å følge opp. Det ble orientert om at fraværet ikke er alarmerende, men hun forventer at rapporteringen blir bedre fremover. Strifeldt håper at andre tertialrapport blir mer utfyllende og tydelig, og at kommunen har kontroll inn mot budsjettarbeidet.
Heidi Holmgren (Sp) takket Arbeiderpartiet for å sette ord på manglende kontroll og fremdrift i økonomisk omstilling. Hun mente rapporten sier mye gjennom det som ikke står skrevet, og etterlyste bedre informasjon om sykefraværet. Holmgren roste nøyaktigheten i regnskapstallene, men stilte spørsmål ved om tallene faktisk er hentet direkte fra systemet. Hun reagerte på formuleringen om kommende budsjettreguleringer som er «utenfor vår kontroll», og etterlyste forklaring. Hun tok også opp manglende informasjon om skolegårder, bemanning i barnehager og bruk av Husbankens tilskudd. Holmgren understreket viktigheten av gode bomuligheter for elever i Honningsvåg, og mente markedsbehov bør styre bruken av boligpolitiske virkemidler.