
Ny kraftlinje fra Skaidi til Smørfjord: InfraNord bygger ny stasjon
Area Nett skal nå bygge ny kraftlinje fra Skaidi til Smørfjord, med ny transformatorstasjon i Smørfjord. Dette skjer som følge av at Statnett har fått konsesjon for å bygge en 420 kilovolts-linje fra Skaidi til Landersfjord i Lebesby kommune.
Oddbjørn Samuelsen, administrerende direktør i InfraNord, roser energiminister Terje Aasland (Ap) for at han tok den endelige avgjørelsen og innvilget konsesjonen.
--Det er viktig at noen tar ansvar og skjærer gjennom. Nå kan vi endelig komme i gang, sier Samuelsen til Radio Nordkapp.
Han peker også på at 420 kv-linjen fra Skaidi til Landersfjord er viktig for hele Øst-Finnmark, og at arbeidet med å få linje til Varangerfjorden fortsetter.
--Vi har sammen med blant annet administrerende direktør i Alta Kraftlag, Per-Erik Ramstad, jobbet hard med linjen til Øst-Finnmark siden 2016. Nå er det viktig at hele fylket får like muligheter, sier Samuelsen.
De nye linjene til Area Nett fra Skaidi til Smørfjord, vil ha en spenning på 132 kilovolt og legger til rette for økt strømuttak og innmating; noe som kan få betydning for framtidig industriutvikling på Magerøya.
--Vi har søkt konsesjon fra Smørfjord til Honningsvåg. Det vil kunne gi stabil landstrøm til cruisenæringen, noe som er viktig i konkurransen med andre havner, sier Samuelsen.
InfraNord må være først ute med byggingen, slik at det blir plass til Statnetts nye linje. Målet er at linjen til Landersfjord skal stå ferdig i 2032.