
15 druknet i juli
På landsbasis druknet 15 personer i juli alene, nesten like mange som i hele første halvår, da 16 personer omkom.
--Juli ble en brutal påminnelse om hvor raskt drukningstallene kan snu, sier Tanja Krangnes, fagsjef for drukningsforebygging i Redningsselskapet, i en pressemelding.
Ulykkene i juli skjedde over hele landet, og omfattet både bading, fritidsbåtbruk, dykking og fall fra land. Fellesferie, høye temperaturer og lite nedbør har ført til høy aktivitet på og i vann, og dermed også økt risiko.
--Vi ser en økning i badeulykker blant eldre i varmt sommervær. Mange har svekket fysikk eller underliggende sykdommer, og bader kanskje alene. Et illebefinnende i vannet kan få alvorlige følger, sier Krangnes.
Oversikt over ulykkene i juli:
• 8 personer druknet under bading.
• 4 personer omkom i forbindelse med fritidsbåt, inkludert én kajakkulykke.
• 3 personer druknet i andre typer ulykker, som dykking og fall i vann.
• 14 menn og én kvinne mistet livet. Den yngste var 20 år, den eldste over 90.
--Badeglede varer hele livet. Nyt de fine sommerdagene i august, men gjør det på en trygg måte, sier Krangnes.