Ikke kjør med sandaler advarer NAF
Gode kjøresko er flate, har en myk såle og er ikke for klumpete. Hvis du stort sett går i sandaler ellers i sommer, anbefaler NAF å ha et par joggesko liggende i bilen. (Foto: NAF)

Ikke kjør med sandaler advarer NAF

Råd til bilister fra NAF.
Samferdsel
Raymond Elde
Publisert : 21.07.2025 01:30

NAF kommer med en klar advarsel: La sandalene ligge når du setter deg bak rattet.

--Flip-flops og løse sandaler kan sette seg fast i pedalene eller gulvmattene, og det kan føre til farlige situasjoner i trafikken, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF, i en pressemelding.

Han anbefaler at du tar deg tid til å bytte til skikkelige sko før du kjører,  selv om du bare skal en liten tur til butikken eller stranda.

--Gode kjøresko er flate, har en myk såle og sitter godt på foten. Det handler om å kunne reagere raskt hvis noe uventet skjer, sier Sødal.

NAF foreslår at du har et par joggesko liggende i bilen, så er du alltid klar for en trygg kjøretur.

Og nei å kjøre barbent eller i sokkelesten er heller ikke noe godt alternativ.

--En liten stein under foten kan gjøre at du trekker den til deg i refleks, og da mister du kontrollen, forklarer Sødal.

Så folkens, ta på deg skoene før du kjører. Det tar bare noen sekunder, men kan redde liv.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS