
Hurtigbåtkontraktene blir forlenget til nytt anbud er klart
Finnmark fylkeskommune tildeler hurtigbåtkontraktene til Boreal Sjø AS fram til 30. juni 2028.
I september 2024 lyste fylkeskommunen ut en korttidskontrakt for drift av samtlige hurtigbåtpakker i Finnmark. Dette som et ledd i å sikre stabil drift mellom utløpet av dagens kontrakter 31. desember 2025, og frem til en ny og langsiktig anbudsperiode kan tre i kraft.
Etter gjennomført anskaffelsesprosess tildeles kontrakten til Boreal Sjø AS, som dermed vil stå for opereringen av følgende samband: Måsøy, Vargsund, Sørøysund, Altafjord, Loppa, og Langfjord.
Driftsstart for den nye kontrakten er 1. januar 2026. Frem til da fortsetter dagens operatør som før.
– Et godt og forutsigbart båttilbud er viktig for innbyggere, næringsliv og lokalsamfunn langs kysten. Denne kontrakten sikrer videre drift og kontinuitet inntil videre, sier Terje Hansen (FrP), hovedutvalgsleder for samferdsel i Finnmark fylkeskommune, i en pressemelding.