BlimE-låta 2025 er her
Agnete Saba og Matoma. (Foto: NRK)

BlimE-låta 2025 er her

Innspilling av video, blant annet gjort i Honningsvåg.
Kultur
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 06.06.2025 13:30

Lydsporet for sommeren er klart! «Være med» og «Vuolgge mielde» er tilgjengelige for strømming fra og med i dag.

I dag, 6. juni, slippes sangen på både norsk og samisk. I tillegg kan alle barn se frem til musikkvideoer i tegnspråkversjon, med ASK og norsk og samisk versjon med Agnete Saba og Matoma i herlig samspill med lokale barn fra Innlandet og Honningsvåg.

Årets artister
Det er første gangen Matoma og Agnete jobber sammen musikalsk. De har aldri fysisk møttes, for hver gang Agnete hadde planlagt å dra på innspilling, har flyene fra Honningsvåg blitt innstilt på grunn av uvær. Synne Vo har vært med å skrive teksten sammen med den ferske BlimE-duoen, og den første versjonen av låta var faktisk med Synne på vokal.

Matoma var også fast bestemt på at han ville ha joik også i den norske versjonen. Det kunne heldigvis Agnete bidra med.

--Joik er noe av det mest nasjonalromantiske vi har i Norge, og jeg tror ikke alle er klar over samenes kulturelle historie. Så med joik får barna som vokser opp i dag en bit av det, fortalte Matoma da han var gjest hos Nitimen tidligere i måneden.

--Det å skrive BlimE-låta sammen med Tom var en fin opplevelse. Han er et så fint menneske med et stort hjerte og jeg følte vi hadde akkurat samme tanker om hvordan sangen skulle være og hvilket budskap vi ville at sangen skulle ha. Og jeg syns det ble et kjempefint resultat, forteller Agnete. 

Sangene er tilgjengelig for strømming overalt fra og med i dag.

Årets location – by og land, hand i hand
Den norske musikkvideoen er spilt inn på Baksjøen på Flisa. Matoma drømte om å legge musikkvideoinnspillingen til sitt barndoms paradis. Med i musikkvideoen på Flisa er hele sjuende trinn på Åsnes skole, jenter 14 fra Flisa AIL, Fridans i Flisa og Victory dance i Kongsvinger.!-Låten handler rett og slett om å tørre å være den som inkluderer en man ser er litt utenfor eller alene, sier Agnete Saba. Her med barna fra innspillingen.  (Foto: Frida Marie Flatland /NRK)

Den samiske musikkvideoen er spilt inn i Honningsvåg, Agnete Sabas nye hjemby. De medvirkende er barn fra skolen og Agnetes eget barnekor. Videoen ble spilt inn i fine maritime omgivelser, fra kaia og langs Sjøgata i sentrum. Dessuten har de fått låne øvingslokalene til de lokale heltene i Moillrock. 

Koreografene som har laget årets dans er Karoline Berge Hammersmark og Helene Winter. Begge har jobbet med BlimE tidligere. Helene var med på musikkvideoinnspilling på Flisa, mens Karoline var med på opptak av hele dansen. Danseintruksjonsvideoen slippes når skolene åpner igjen i august.

Videoen samisk versjon, på NRK.no

Les også: Matoma og Agnete Saba har laget årets BlimE-låt








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS