Formannskapet går inn for bolystfond
Nordkapp formannskap, planutvalget, onsdag 28. mai.

Formannskapet går inn for bolystfond

Alt tyder på at Nordkapp får et bolystfond.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 05.06.2025 05:30

Formannskapet i Nordkapp anbefale etableringen av et nytt bolystfond.  Kommunestyret i juni avgjør saken. 

Fondet skal bidra til økt trivsel og tilhørighet i kommunen, med særlig fokus på forskjønning av områder og støtte til nyfødte.

Formålet med fondet er å støtte tiltak som forskjønner kommunen, særlig i mindre befolkede områder, og stimulere til økt bolyst og bosetting. Et konkret tiltak som ble fremhevet er et nyfødt-tilskudd, der alle nyfødte i kommunen får et symbolsk beløp ved årets slutt.

--Dette er en god start, selv om beløpet er beskjedent. Vi ønsker å bruke midlene til å gjøre kommunen mer attraktiv, både for innbyggere og besøkende, uttalte Sirin Figenschou Høyen (H).
Flere representanter uttrykte støtte til tiltaket, men etterlyste også tydeligere retningslinjer og enkel administrasjon. Det ble foreslått at ordningen skal tre i kraft allerede i 2025, med første utdeling ved årets slutt.

--Det er viktig at dette blir enkelt å administrere. Et nyfødt-tilskudd er lett å gjennomføre og gir en positiv effekt, sa ordfører Jan Morten Hansen (Ap).








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS