Torghandel på søndager?
Torget på Holmen i Honningsvåg. Skal det være lov å drive torghandel på søndager i Honningsvåg?

Torghandel på søndager?

Søndager ble et tema da formannskapet behandlet vedtekter for torghandel i Honningsvåg.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 04.06.2025 09:42
Sist oppdatert : 04.06.2025 09:45

Skal det være lov å drive torghandel på søndager? Det spurte flere medlemmer av formannskapet i Nordkapp kommune under behandlingen av nye vedtekter for torghandel i Honningsvåg.

Kommunedirektøren foreslår at torghandelen skal følge loven om helligdagsfred, noe som i utgangspunktet betyr at det ikke skal være tillatt med handel på søndager og helligdager. Dette skapte diskusjon i formannskapet, hvor flere stilte spørsmål ved behovet for slike begrensninger.

--Jeg håper ikke vi skal begrense bruken av torget på søndager. Jeg forstår ikke helt hvorfor det er nødvendig, sa Sirin Figenschou Høyen (H).

Ifølge forslaget skal det være unntak for søndager hvor forretningene har tillatelse til å holde åpent etter åpningstidsloven, samt ved spesielle arrangementer.

--Det virker litt rart om små utsalgsboder ikke skal få holde åpent, mens kiosker og butikker rett over gata kan det, sa Jan Morten Hansen (Ap).

Kommunedirektøren understreket at det er politikerne som til syvende og sist bestemmer, så lenge det ikke strider mot lovverket. Han lovet også å undersøke lovgrunnlaget nærmere før saken behandles endelig.

Kommunestyret vedtar nye vedtekter i juni. Innstillingen fra formannskapet ble vedtatt mot tre stemmer.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS