
Hovedtaler 1. mai i Honningsvåg
Det var Loppa-ordfører Cato Kristiansen (SV) som var hovedtaler under 1. mai-arrangementet i Honningsvåg.
Cato Kristiansen snakket om utfordringene Finnmark står overfor, og understreket viktigheten av fellesskap og solidaritet. Kristiansen påpekte at Finnmark trues av fravær av folk som lytter, manglende investeringer og utilstrekkelige tjenester, noe som går utover både muligheter og fremtid i regionen. Han kritiserte at fiskeressurser trekkes bort fra kysten, og at ungdommen må flytte.
Kristiansen brukte fotball som metafor for fellesskap, og siterte Ottar Brox:
--Det er ikke distriktene som koster, det er distriktene som bærer landet.
Han krevde at det skal være mulig å leve av havet, og at samferdsel, helse og beredskap må være rettigheter.
I talen viste Kristiansen også solidaritet med Gaza, og understreket at 1. mai er en dag for å kjempe for de som ikke kan rope selv. Han advarte mot økende maktkonsentrasjon hos blant annet tech-selskaper, og viktigheten av å fordele makt.
Avslutningsvis understreket han behovet for å ta vare på natur og miljø for fremtidige generasjoner.
Det var god oppslutning om arrangementene i Honningsvåg 1. mai 2025.
Arrangementet var et samarbeid mellom SV, Arbeiderpartiet og Fagforbundet. Honningsvåg musikkforening sørget for hornmusikk ved Bauten, toget og på Turn.
Dagen startet med gudstjeneste i Honningsvåg kirke.