
Bygdevekstavtaler og rekrutteringsutfordringer diskutert
Under fylkeskommunens dialogmøte om integrering og kompetanseheving i Honningsvåg denne uken, ble også temaet bygdevekstavtaler og rekruttering til distriktene belyst.
Morten Ballari representerte regionen Berlevåg, Båtsfjord, Nesseby og Tana, mens Johan Vaseli fortalte om Hjerteregionen, som består av Hasvik, Måsøy og Hammerfest kommune utenom Hammerfest by og Rypefjord.
Hvordan man får folk tilbake til distriktene?
--Det er et komplekst spørsmål ofte styrt av tilfeldigheter, men at det handler om å legge til rette for at kommunene kan ha litt flaks, der mange nå ser til Honningsvåg, sier Johan Vaseli til Radio Nordkapp.
Ballari fremhevet også den unike kontakten de har fått med kommunaldepartementet gjennom bygdevekstavtalene.
--Vi har en hotline dit, det er helt unikt og gir resultater, sier Ballari.
Rekruttering av kvalifisert arbeidskraft er en annen stor utfordring. Ballari mener man må slutte å selge natur fordi det har man over alt, og heller fokusere på den unike erfaringen man får ved å jobbe i distriktene, hvor bred kompetanse ofte er nødvendig.
Vanskeligheter med kommunikasjon og dyre billetter er en viktig faktor.
Ballari tror et beboerkort som gir rabatt på flybilletter for de som bor i Finnmark, vil fører til at flere bosetter seg her.