Dialogmøte i Honningsvåg om integrering
Mandag og tirsdag var det dialogmøte for kommunene og prosjekter som har fått integreringsmidler fra Finnmark fylkeskommune. Møtet ble avviklet hos Scandic Bryggen i Honningsvåg.

Dialogmøte i Honningsvåg om integrering

Denne uken har det vært samling i Honningsvåg.
Lokal
Raymond Elde
Publisert : 29.04.2025 21:30

I to dager har Finnmark fylkeskommune arrangert et dialogmøte i Honningsvåg om integrering. Rundt 20 personer fra hele Finnmark deltok på samlingen hos Scandic Bryggen.

--Bakgrunnen er at fylkeskommunen har en tilskuddsordning for kompetanseheving og integrering av arbeidsinnvandrere og flyktninger, sier Ida Huru i Finnmark Fylkeskommune til Radio Nordkapp.

Hun forklarer at målet er å øke kompetansen og arbeidskraften i fylket. Det ble lyst ut midler i fjor, og nå er de som søkte samlet for å dele erfaringer og se på samarbeidsmuligheter. Nye fire millioner kroner vil bli lyst ut i mai.

Ifølge Huru var de som søkte midler i fjor spredt over hele fylket. Ordningen er ny og skal vare i hvert fall til 2027, forutsatt statlig støtte. Hun understreker at det jobbes med å gjøre ordningen mer kjent. Ny utlysning publiseres før 17. mai på fylkeskommunens nettside.

Flyktninger med utdannelse kommer ikke inn i arbeidslivet.

--Arbeidsinnvandrere er en gruppe vi kan inkludere bedre. Vi har alle forbedringspotensiale. Vi må snakke sammen og bli flinkere til å ta imot.  Det er krevende oppgaver som ikke har noen kvikkfiks. Det krever samarbeid og koordinering, sier Huru.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS