Liten grunn til å vifte med det sameflagget
Den samiske avisen Sagat ønsker økte tilskudd. (Illustrasjonsfoto)

Liten grunn til å vifte med det sameflagget

Tirsdag kom Mediemangfoldsutvalget med Norsk offentlig utredning, til kulturministeren.
Politikk
Raymond Elde
Publisert : 07.03.2017 20:00

Mediemangfoldsutvalget vil beholde tilskuddene til samiske aviser, men ser behovet for en endring. 

--Liten grunn til å vifte med sameflagget, svarer en samisk avis, skriver NRK Sapmi.

--Vi foreslår å beholde de høye tilskuddene til samiske aviser, men gjøre de plattformuavhengig for å fremme innovasjon, sier utvalgsleder Knut Olav Åmås.

Tirsdag leverte Mediemangfoldsutvalget sin NOU (Norsk offentlig utredning) til kulturministeren. Utredningen har fått navnet «Det norske mediemangfoldet – En styrket mediepolitikk for borgerne».

Utvalget vil stimulere innovasjon og mer effektiv distribusjon, og slik oppfylle målet om mediemangfold.

--Dagens støtteordning stimulerer i liten grad de samiske aviser til å satse på digitale forretningsmodeller, og utvalget er av den oppfatning at tilskuddet bør gjøres plattformnøytralt, heter det i utredningen.

Den samiske avisen Ságat er ikke fornøyd med at tilskuddet opprettholdes.
--Vi hadde sett for oss en tredobling av tilskuddet slik at samiske aviser kommer opp på samme nivå som NRK Sápmi, sier Geir Wulff, ansvarlig redaktør i Ságat, til NRK Sapmi.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS