
Mange i Mehamn uten internett
Tirsdag oppstod det feil på internett i Mehamn. Årsaken skal være brudd på en fiberkabel hos Global Connect.
Ifølge Bjørn Amundsen, dekningsdirektør i Telenor, skal mobilnettet i Mehamn og Gamvik fungere stort sett som normalt.
Det er én basestasjon i Mehamn som er ute, men Telenor har to basestasjoner i Mehamn. Den andre fungerer som normalt. Basestasjonen i Gamvik er også på lufta.
Telenors basestasjon på fjelltoppen Trollhetta, i Gamvik kommune, er ute av drift. Dette fører til dårlig eller ingen mobiltelefondekning i havneområdene utenfor Nordkyn, samt på vegen mellom Mehamn og Gamvik.
Det er forventet at mannskapet skal reparere feilen i Mehamn onsdag klokken 14. Hvor lang tid reparasjonsarbeidet tar, er usikkert.
Det skal hvis være 8,5 km fra flyplassen i Mehamn mot Kjøllefjord bruddet skal ha oppstått under kantklipping på fylkesvei 888.
I følge iFinnmark er det mange i næringslivet i Mehamn som er rammet fordi betalingsløsninger og kassasystemer ikke virker som de skal.