Presenterte pilotprosjektet med politiutdanning i Alta
Krevende å rekruttere til Finnmark politidistrikt, noe av årsaken til pilotprosjektet i Alta. (Illustrasjonsfoto)

Presenterte pilotprosjektet med politiutdanning i Alta

Statsråder besøkte Alta på tirsdag og presenterte planer for politiutdanning i Alta.
Politikk
Bjørn Magne Solvik
Publisert : 02.08.2023 16:00

Det blir etablert et pilotforsøk med politiutdanning i Alta. 

Det har i flere år vært krevende å rekruttere og beholde ansatte i Finnmark politidistrikt. En særlig utfordring har vært å rekruttere studenter fra den samiske delen av befolkningen. Det er årsaken til pilotprosjektet i Alta, et prosjekt partileder og finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) og nestleder og næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) presenterte i Alta tirsdag 1. august. 

--Vi er opptatt av å ha god politiberedskap i hele Norge. At politiansatte er bosatt i området, speiler befolkningen, og har god lokalkunnskap gir større nærhet mellom politi og folk i lokalsamfunnet. Dette vil bidra til en bedre beredskap og en bedre mulighet til å forebygge kriminalitet. Det er også viktig at vi i dagens sikkerhetspolitiske situasjon har stabil og har god rekruttering til politiet i Finnmark. Utdanningen vil også kunne tiltrekke seg søkere fra andre deler av landet, noe som kan bidra til positiv utvikling i regionen, sier Trygve Slagsvold Vedum i en pressemelding. 

--I dagens sikkerhetspolitiske situasjon er det særlig viktig at politiet i Finnmark er stabilt og har god rekruttering. Tryggheten i samfunnet vårt starter i nærmiljøer og lokalsamfunn. Det er viktig at politiet har god lokal forståelse og er der når folk trenger det. Regjeringen vil sikre tilgjengelige tjenester for folk i hele landet og pilotforsøket med desentralisert politiutdanning i Alta er en del av regjeringens lokalpolitiplan, som vil legges fram i løpet av 2023. Nordområdene er et viktig strategisk satsningsområde for regjeringen. Pilotforsøket er et godt eksempel på dette, sier næringsminister Jan Christian Vestre.

Om pilotforsøket
Pilotforsøket vil bestå av et kull med 24 studenter, som starter utdanningen skoleåret 2025/2026 og som fullfører våren 2028.

Andre studieår på politiutdanningen gjennomføres som vanlig ved at studentene skal ut i praksis. Praksisen foregår ved ethvert av landets 12 politidistrikter, og studentene kan legge inn ønsker om praksissted, som vanlig. For studentene i pilotforsøket vil man søke å legge til rette for praksisår i et av de tre nordligste fylkene.

Undervisningen vil foregå i lokalene til en av utdanningsinstitusjonene som allerede eksisterer i Alta. Selve utdanningen vil driftes av et eller flere av Politihøgskolens egne studiesteder. 

Pilotforsøket skal evalueres, og vil danne grunnlag for en vurdering av om tilbudet skal gjøres permanent.








Bransjeguiden



Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS